تهران، سعادت آباد
021-26763265 021-26764325

کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک

جمهوری چک

جمهوری چک (Czech Republic) واقع در اروپای مرکزی است که در دهه ۱۹۹۰ میلادی از کشور بزرگ چکسلواکی (Czechoslovakia) جدا شد.

پایتخت جمهوری چک شهر پراگ (به زبان چکی Praha) است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد. همچنین شهر پراگ ۱۴امین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز محسوب می شود.

این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است و جمعیتی نزدیک به ۱.۳ میلیون نفر دارد که منطقه بزرگ شهری آن جمعیتی نزدیک به ۱ میلیون نفر را شامل می‌ شود.

کشورهای همسایه جمهوری چک

این کشور با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. پراگ، پایتخت این کشور، یکی از مقاصد مهم توریستی اروپا است.
این کشور از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از طرف شمال شرقی با لهستان همسایه است

این کشور تا سال ۱۹۱۸ میلادی بخشی از امپراتوری اتریش بود. در این سال، پس از شکست اتریش در جنگ جهانی اول، کشور چکسلواکی به عنوان کشوری مستقل اعلام وجود کرد.

در سال ۱۹۴۶ حزب کمونیست در این کشور اکثریت را به دست آورد و از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۸۹ که انقلاب مخملی روی داد، این کشور، کشوری کمونیستی بود.

در سال ۱۹۹۳ با تفاهم دو طرف، چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد.
چک در سال ۱۹۹۹ به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. در سال ۲۰۰۴ میلادی هم عضوی از اتحادیه اروپا شد.

جمهوری چک تنوع آب و هوایی زیادی دارد. بلندترین نقطه این کشور از سطح دریا ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد. چک تابستان‌ های گرم و زمستان‌های سرد و آسمان ابری را دارد.

سیاست در جمهوری چک

در جمهوری چک نخست‌ وزیر رئیس دولت است و کابینه و هیات وزیران زیر نظر او فعالیت دارند.

رئیس جمهور جمهوری چک میلوش زمان (به زبان چکی: Miloš Zeman) اقتصاددان، سیاستمدار جناح چپ و رئیس سابق حزب دمکرات اجتماعی است.

او از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۲ میلادی سومین نخست‌ وزیر جمهوری چک بود.

در کشور چک دو مجلس فعال وجود دارد. مجلس ملی و مجلس سنا.

اقتصاد در کشور جمهوری چک

تولید ناخالص داخلی این کشور ۱/۲۹۴ میلیارد دلار است که ۴/۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۷/۳۹ درصد آن در بخش صنعت و۹/۵۷ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌ شود.

نیروی کار در چک پنج میلیون و ۳۵۰ هزار نفر است و نرخ بیکاری در چک ۶/۶ درصد می باشد.

تورم موجود در کشور جمهوری چک ۶/۲ درصد است.

محصولات صادراتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، مواد اولیه و سوخت است .

اقتصاد چک، درآمد قابل توجهی از توریسم و گردشگری دارد، پراگ پنجمین شهر پربازدید بعد از لندن، پاریس، استانبول و رم است.

جمعیت این کشور ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۴۴ نفر است که میانگین سنی آنان ۳۹.۵سال است. نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی می باشد.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور چک

همانطور که اشاره کردیم در سال ۱۹۹۰ این کشور جدایی خود را از کشور چکسلواکی اعلام کرد و در سال ۱۹۹۳ طبق تفاهم نامه‌ای از آن جدا شد.

جمهوری چک با مساحتی حدود ۷۹ هزار کیلومتر مربع در مرکز اروپا قرار گرفته و دور تا دور آن خشکی است.

چک از شمال شرقی با لهستان، از غرب با آلمان، از شرق با اسلواکی و از جنوب با اتریش همسایه و هم مرز است.

بیشتر مساحت این کشور شامل مناطق کوهستانی و جنگل است و به دریا دسترسی ندارد.

جمعیت کشور چک حدود ۱۱ میلیون نفر است و از این لحاظ نیز در رتبه ۸۴ جهان قرار دارد.

حدود ۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور در پراگ پایتخت چک اقامت دارند.

جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک

بناهای قدیمی و باستانی در جمهوری چک آنقدر زیاد است که با سفر به این کشور گویی به اروپای سال‌های بسیار دور سفر کرده‌اید. در ادامه به برخی از این جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های طبیعی کشور چک می‌پردازیم.

قلعه پراگ: یکی از معروف‌ترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری کشور چک، قلعه باشکوه و تاریخی پراگ است. این قلعه در سال ۸۸۰ میلادی و توسط پرنس بوریووج در شهر پراگ ساخته شد. از زمان احداث، در این قلعه پادشاهان بسیاری ساکن بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به امپراتور روم و شاهان بوهمی اشاره کرد. البته یکی از رؤسای جمهوری چکسلواکی نیز در این قلعه سکونت داشته است. از دیگر جاذبه‌های اطراف این قلعه می‌توان به کلیسای سنت جورج و برج دالیبر اشاره کرد.
ساختمان شهرداری پراگ: این ساختمان در سال ۱۹۱۲ ساخته شده و در آن نقاشی‌های بزرگ و زیبایی در طاق و بالای ایوان طراحی شده است.
محله یهودیان در شهر پراگ: این محله که مخصوص یهودیان است، جوسفوو نام دارد. جوسفوو شامل موزه‌ها و کنسیه‌هایی است و به یکی از جذابترین محله‌های پراگ تبدیل شده است.
تئاتر ملی پراگ: تئاتر ملی پراگ یک ساختمان زیبا در ساحل رودخانه ولتاوا واقع و در سال ۱۸۸۱ به عنوان هویت ملی چک شناخته شده است.
کلیسای جامع سنت ویتوس: کلیسای جامع سنت ویتوس یکی از مهمترین کلیساهای جمهوری چک است. این کلیسا در قرن دهم میلادی ساخته شده و بسیاری از پادشاهان در این کلیسا دفن شده‌اند.
باغ وحش پراگ: باغ وحش پراگ، یکی از بزرگترین باغ وحش‌های اروپا است . گونه‌های حیوانی بی‌نظیری در این محل وجود دارد. مساحت باغ وحش پراگ حدود ۵۸ هکتار است و در نتیجه برای بازدید از این محل باید از یک نقشه یا راهنما استفاده کنید
ساعت نجومی: ساعت نجومی در پراگ، یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های جهان است که در کنار آن ۴ مجسمه به عنوان نمادهای زندگی، مرگ، غرور و حسادت وجود دارد.
موزه یادبود ترور راینهاد هایدریش: در این موزه می‌توانید لباس‌های سنتی، اسلحه‌ها و انواع وسایل زندگی مردم چک در زمان‌های مختلف را ببینید.
خانه رقصان پراگ: ساخت این ساختمان در سال ۱۹۹۲ آغاز و در سال ۱۹۹۶ به پایان رسیده است. این بنا، معماری شگفت‌انگیزی دارد و در دید اول این حس را به شما القا می‌کند که ساختمان در حال رقص است.
رودخانه ولتاوا: رودخانه ولتاوا، جمهوری چک را به دو قسمت تقسیم می‌کند و پل چارلز نیز بر روی این رودخانه بنا شده است.
پل چارلز: این پل در زمان سلطنت چارلز به عنوان یادبود شهر پراگ ساخته شده و در دو طرف آن یک برج وجود دارد که از بالای آن می‌توانید منظره زیبای شهر و پل چارلز را ببینید.
دیوار لنون:جان لنون از اعضای صلح طلب گروه موسیقی بیلتز بود و پس از اینکه به قتل رسید دیواری در نزدیکی پل چارلز به مکانی برای طرفداران این خواننده تبدیل شد و به عنوان دیوار امید، صلح و آرامش شناخته می‌شود.
قبرستان اولسان: قبرستان اولسان در سال ۱۶۸۰ و به منظور دفن افرادی که در اثر بیماری یا در جنگ کشته شده بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت. جالب است بدانید که این قبرستان به دو بخش یهودی و مسیحی تقسیم می‌شود و از جمله افراد مشهور دفن شده در آن می‌توان به فرانتس کافکا اشاره کرد.
صومعه استراهوف: استراهوف دومین صومعه قدیمی در پراگ است و در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. در این صومعه ساختمان‌های مهمی چون کتابخانه‌های فلسفی و مذهبی به سبک باروک ساخته شده است.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *