تهران، سعادت آباد
021-26763265 021-26764325

تحصیل در چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین در یک نگاه

پایتخت چین: پکن(Beijing)
زبان تحصیل: انگلیسی – چینی
مدت تحصیل مقطع کارشناسی در چین: ۴ سال
مدت تحصیل کارشناسی ارشد در چین: ۲ سال
مدت تحصیل دکتری در چین: ۳ تا ۵ سال
هزینه تحصیل در چین :
دورۀ کارشناسی: ۱۰,۰۰۰ تا ۴۱,۰۰۰ یوان در سال
دورۀ کارشناسی ارشد : ۲۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ یوان در سال
دورۀ دکتری: ۱۱,۰۰۰ تا ۵۱,۰۰۰ یوان در سال
چین به سرعت در حال تبدیل‌شدن به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی است، از این رو دانشگاه‌‌‌‌‌ها با سرمایه گذاری مشترک (joint venture) تلاش می‌کنند گزینه‌‌‌‌‌‌های بیشتری در اختیار دانشجویان قرار دهند. در سال ۲۰۱۷، حدود ۴۸۹.۲۰۰ دانشجوی بین‌المللی، تحصیلات خود را در چین ادامه دادند که این نرخ در دومین سال متوالی، بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است. هرساله تعداد دانشجویان کارشناسی از ۲۴۱.۵۰۰ نفر (۴۹.۳۸% از کل)، به بیش از ۱۵.۰۴ درصد افزایش می‌یابد.
طبق گزارش‌های آموزش‌وپرورش چین، تعداد دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دارند رو به افزایش است. وجود رشته‌‌‌‌‌های متعدد و بورسیه‌‌‌‌‌های اعطاییِ دولت چین، نقش بسزایی در جذب دانشجویان بین‌المللی داشته است که دانشجویان اقدام به درخواست تحصیل در چین می‌کنند.براساس رتبه‌بندی دانشگاه‌‌‌‌‌های آسیا در سال تحصیلی ۲۰۱۹ در نشریۀ تحصیلات عالی تایمز (Times Higher Education ) دانشگاه‌‌‌‌‌های چین در حال تبدیل‌شدن به بازیکنی بزرگ در عرصۀ آموزش عالی هستند. تعدادی زیادی از ابتکارات و بودجه‌‌‌‌‌های دولتی به چین کمک کرده است تا جایگاه خود را به عنوان مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی حفظ کند. البته به نظر نمی‌رسد که کشوری بتواند این جایگاه را در آیندۀ نزدیک تصاحب کند.

هزینه تحصیل و زندگی در چین

یکی از مهمترین دلایل و مزایای تحصیل در چین می توان به مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی در چین اشاره کرد. در مقایسه با کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی آسیایی نظیر هند، مالزی و… هزینۀ زندگی و تحصیل در چین بسیار مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر است. از طرف دیگر دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و بازگشت به ایران نگرانی از این بابت نخواهند داشت.

کیفیت بالای تحصیلی در چین

از دیگر دلایل تحصیل در چین کیفیت بالای دانشگاه های چین خواهد بود و در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ به نقل از موسسه QS تعداد دانشگاه‌‌‌‌‌های با رتبۀ زیر ۳۰۰ چین بسیار زیاد است
تحصیل به زبان انگلیسی در چین
همچنین زبان تدریس در دانشگاه های معتبر چین انگلیسی می باشد حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید، ‌می‌توانید در اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های شانگهای به زبان انگلیسی درس بخوانید ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید و این خود یکی از مهمترین دلایل برای دانشجویان بین المللی به خصوص ایرانی برای انتخاب چین به عنوان کشور مقصد برای تحصیل است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین ۲۰۲۱

۱ دانشگاه چینهوا (Tsinghua) ۱۵
۲ دانشگاه پکینگ ( Peking University) ۲۳
۳ دانشگاه فودان ( Fudan University ) ۳۴
۴ دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) ۴۷
۵ دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) ۵۳
۶ دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China) ۹۳
۷ دانشگاه نانجینگ (Nanjing) ۱۲۴
۸ دانشگاه ووهان (Wuhan University) ۲۴۶
۹ دانشگاه تونگجی (Tongji University) ۲۵۶
۱۰ موسسه تکنولوژی هاربین ( Harbin Institute of Technology) ۲۶۰

تحصیل رایگان در چین

تحصیل رایگان بدین معناست که دانشجویان حین تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌ای بابت شهریۀ دانشگاه پرداخت نمی‌کنند، اما این هزینه شامل مخارج اضافی آن‌ها نمی‌شود. ممکن است برخی بورسیه‌‌‌‌‌های دانشجویی پول بیشتری برای کمک به مخارج زندگی دانشجویان اختصاص دهند، با این حال دانشجویان باید در نظر داشته باشند که داشتن پس‌انداز برای پرداخت هزینه‌‌‌‌‌‌های احتمالی طی تحصیل خود در خارج از کشور الزامی است.
اگر دانشجویی هنگام تحصیل در چین تمام تلاش خود را بکند، می‌تواند از بورسیۀ تحصیلی کامل برخوردار شود، اما از آنجایی که بین زمان اقدام به تحصیل و نتایج آن، فاصله زمانی وجود دارد، بهتر است برای سال‌هایی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل است، پول پس‌انداز کند.
دانشجویان زیادی با درخواست پذیرش از چین، خواهان تحصیل با هزینه‌‌‌‌‌های کم و حتی رایگان در این کشور هستند.
برای مشورت و مشاوره رایگان با تیم تخصصی اکسین تماس بگیرید.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دانشگاه‌‌‌‌‌های تراز اول– حمایت مالی مداوم دانشگاه‌‌‌‌‌های چین سبب شده است، برخی مؤسسه‌های آن در میان برترین‌های جهان قرار گیرند.
فرصت‌‌‌‌‌های مسافرتی– دانشجویان، حین اقامت خود در چین می‌توانند از مکان‌‌‌‌‌های متفاوتی دیدن کنند: آب و هوا در هر منطقه بسیار متفاوت است، از هوای سرد در هیمالیا تا آب و هوای نیمه‌گرمسیری در جنوب چین، دانشجویان می‌توانند از وجود چنین شرایطی لذت ببرند.
همچنین ۵۶ قومیت در کشور چین وجود دارد که هرکدام سنت‌ها‌‌‌، رسوم و حتی غذای خاص خود را دارند.
هزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی و اقامتی مناسب– هزینه‌‌‌‌‌های زندگی در چین بسیار کمتر از کشورهای غربی است و هزینه‌های تحصیلی آن بسیار معقول و مناسب است.
چشم‌انداز کاری– چشم‌انداز شکوفا به این معناست که هر دانشجوی ‌‌‌‌‌بین‌المللی فارغ‌التحصیل، هم در چین و هم در وطن خود فرصت کاری خواهد داشت.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *