تهران، سعادت آباد
021-26763265 021-26764325

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

سیستم آموزشی کانادا یکی از سیستم های برتر جهان می باشد. از این رو دانش آموزان زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل در دبیرستان های کانادا وارد این کشور می شوند. تحصیل در دبیرستان های کانادا می تواند راهی برای ادامه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف حتی با اخذ بورسیه تحصیلی کانادا و نیز اخذ اقامت دائم در این کشور باشد.

در کانادا، مدارس متوسطه (که به عنوان دبیرستان هم شناخته می شود) از موسسات آموزشی که معمولا متشکل از دانش آموزان در کلاس نه تا دوازده (سنین چهارده تا هجده) ثبت نام می کنند می باشد.

سیستم مدرسه متوسطه شامل دبیرستان های عمومی بین المللی، مدارس بین المللی خصوصی ، مدارس شبانه روزی، مدارس دخترانه ، مدارس پسرانه و دبیرستان کاتولیک یا دبیرستان مسیحی می باشد. این طیف گسترده به دانش آموزان برای انتخاب ادامه تحصیل در کانادا گزینه های زیادی را می دهد.

سیستم آموزشی کارآمد، برنامه های درسی پیشرفته و معلمان کاردان، عواملی هستند که تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان را به گزینه ای جذاب برای دانش آموزان ایرانی تبدیل می کنند. در این مقاله قصد داریم همه جوانب تحصیل در دبیرستان های کانادا و موقعیت هایی که با این کار پیش روی دانش آموزان و والدین آنها قرار می گیرد را به صورت واقعی بررسی نماییم.

تحصیلات در مقطع دبیرستان در کانادا به چه شکل صورت می گیرد

کانادا از جمله کشورهایی است که توجه ویژه ای به بحث آموزش معطوف داشته است. اختصاص ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به امور آموزشی، نشان می دهد که کانادایی ها قصد دارند از طریق افزایش کیفیت سیستم آموزشی خود به توسعه پایدار دست یابند.

در کشور کانادا آموزش رسمی از سن شش سالگی آغاز می شود و دانش آموزان تا پایان دوره دبیرستان علاوه بر اینکه از نظر علمی در سطح بالایی قرار می گیرند، مهارت های زیادی در زمینه های مختلف اجتماعی، ارتباطی، هنری، ورزشی، فرهنگی و… را نیز به دست می آورند.

درس های اختیاری دوره دبیرستان کانادا بهترین راه پیدا کردن علایق

از آنجا که دانش آموزان مقطع دبیرستان باید کم کم برای انتخاب رشته دانشگاه یا ورود به بازار کار آماده شوند، می توانند دروس مختلفی که بیشتر به آنها علاقه مند هستند را انتخاب کنند تا علاقه خود را به یک مهارت تبدیل نمایند.

در مقطع دبیرستان در کانادا دروسی مانند انگلیسی، ریاضیات، اجتماعی، علوم و برنامه ریزی جزو دروس اجباری و درس هایی مثل تئاتر، روزنامه نگاری، هنر، بازیگری، حرکات موزون، بازاریابی، حقوق، روان شناسی، زمین شناسی، ورزش، مدیریت، آشپزی و… نیز از درس های اختیاری هستند.

علاوه بر زبان های انگلیسی و فرانسوی که زبان های رسمی کانادا هستند، زبان های ژاپنی، اسپانیایی و ماندرین نیز جزو دروس اختیاری مقطع دبیرستان در این کشور می باشند.

شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا

برای اینکه واجد شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا باشید باید چند شرط را رعایت کنید. داشتن دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، معدل مناسب، ارائه بودجه کافی و… نمونه هایی از این شروط هستند. این موارد با ارائه مدارک مناسب به مسئول پذیرش دبیرستان یا افسر صدور ویزا اثبات می شوند

بنابراین مهم است که در فرایند اقدام برای پذیرش و ویزا، مدارک خود را به بهترین شکل ممکن آماده کرده و ارائه نمایید. تیم کارشناسی ما جهت اماده سازی تمام مدارک لازم در کنار شما میباشند.در ادامه با این فرایندها بیشتر آشنا خواهیم شد.

اولین نکته لازم برای تحصیل در کانادا، یاد گرفتن یکی از زبان های رسمی این کشور است. زبان غالب در اکثر ایالت ها، انگلیسی است و طبیعتا مدارس انگلیسی زبان بیشتری در این کشور وجود دارند. اما خبر خوب برای دانش آموزان دبیرستانی این است که همه مدارس، درخواست ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل در کانادا را نمی کنند و افراد می توانند مدارسی را انتخاب نمایند که نیازی به مدرک آیلتس ندارند. شما با داشتن دانش زبان انگلیسی در حد متوسط رو به بالا نیز می توانید تحصیل خود را در کشور کانادا ادامه دهید.

شاید برای ما ایرانی ها که فقط معدل ۱۹ و بیشتر از آن را معدل خوبی میدانیم جالب باشد که دبیرستان های کانادا به راحتی به افرادی که معدلی بالاتر از ۱۴ داشته باشند، پذیرش تحصیلی می دهند. بنابراین اگر معدل شما در این حد است هیچ نگرانی ای ندارید.

اما راه برای دانش آموزانی که معدل هایی پایین تر از ۱۴ دارند نیز بسته نیست. می توان با مکاتبه با مدارس مختلف، نظر آنها بابت دریافت پذیرش جلب نمود.

شرط دیگری که برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا وجود دارد این است که در ابتدای سال تحصیلی، هزینه کل یک سال پیش رو را در حساب خود داشته باشید. این هزینه با توجه شهریه مدرسه، بیمه انتخابی و شهر محل زندگی متفاوت است. اما سفارت کانادا حداقل هایی را برای آن تعیین کرده است.

هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا

بودجه لازم برای تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان را می توان به دو بخش کلی هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل تقسیم کرد. هزینه تحصیل بسته به نوع دبیرستانی که برای آن اقدام می کنید از حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار متغیر است.

به طور معمول دبیرستان های دولتی هزینه های کمتری از دبیرستان های خصوصی دارند. دبیرستان های خصوصی نیز با توجه به امکاناتی که دارند و خدماتی که ارائه می دهند ممکن تا ۶۰ هزار دلار در سال نیز هزینه داشته باشند.

اما هزینه های زندگی کاملا به خود شما بستگی دارد. موارد عمده ای که در هزینه های زندگی می توان به آنها اشاره کرد شامل اجاره خانه، خورد خوراک، حمل و نقل، بیمه و… هستند.

دبیرستان های کانادا

در انتخاب مدارس، شهریه و هزینه نقش مهمی را ایفا می نماید. در حالی که مدارس با نرخ شهریه بالاتر مقرون به صرفه نیستند اما از امتیازات بالایی برخوردار می باشند. آنها غالباً دارای امکانات چشمگیر، تعداد زیادی فعالیت خارج از برنامه و منابع فنی فراوان، برنامه های تخصصی و خدمات پشتیبانی دانشجویی هستند.

دبیرستان ایالت شهریه سالانه (دلار)
Oakwood Academy Mississauga ۶۸.۸۶۰
Appleby College Oakville ۳۷.۳۵۰ – ۴۵.۳۵۰
Greenwood College School Toronto ۳۶.۶۵۰
Branksome Hall Toronto ۳۳.۶۳۰ – ۳۶.۶۳۰
‌تحصیل در دبیرستان های کانادا، برای دارندگان اقامت دائم و سیتیزن ها و فرزندان متقضیانی که ویزای کار دارند، ۱۰۰٪ رایگان است. هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی کشور کانادا، برای دانش آموزان بین المللی روزانه، سالیانه ۱۴ هزار دلار کانادا میباشد. البته این شهریه مدارس دولتی کانادا بوده و مدارس خصوصی شهریه بالاتری دارند.

دبیرستان شهریه سالانه (دلار)
Burnaby School ۱۴.۵۰۰
Calgary Board of Education ۱۲.۵۰۰
Coquitlam School District ۱۶.۵۰۰
Edmonton Public School ۱۲.۵۰۰

مزایای تحصیل در دبیرستان های کانادا

به جرأت می توان گفت تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان از بسیاری جهات بهترین انتخاب کل زندگی یک نفر است چرا که باعث پیشرفت در جنبه های مختلف فرهنگی و شخصیتی او می شود.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان از شما یک شخصیت جدید بین المللی می سازد که می تواند در کشورهای مختلف دنیا وارد دانشگاه یا بازار کار شود. از این جهت پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان گزینه های متنوعی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

گزینه های فراوانی پس از تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان پیش روی فرد قرار می گیرد. دریافت اقامت، ورود به بازار کار، گرفتن پذیرش از بهترین دانشگاه ها، دریافت بورسیه های تحصیلی، امکان کارآفرینی برای والدین و… تنها نمونه هایی از مزایای بیشمار تحصیل در دبیرستان های کانادا هستند.

اگر شما از آن دسته افرادی باشید که زیاد میانه خوبی با دانشگاه ندارند، می توانید با مهارت هایی که در دوران تحصیل در دبیرستان های کانادا کسب می کنید، جذب بازار کار شوید. این راه برای افرادی که هنوز به علایق خود پی نبرده اند نیز بسیار مناسب است چرا که می توانند با تجربه کردن شغل های مختلف، علایق خود را بشناسند و انتخاب کنند که می خواهند در چه زمینه ای فعالیت کنند.

مدارک لازم

۱-نامه پذیرش از سوی دبیرستان مقصد

۲-پاسپورت معتبر

۳-نامه تمکن مالی به مبلغ ۳۰ هزار دلار کانادا بابت هزینه زندگی +هزینه تحصیل

۴-عدم سو پیشینه

۵- انگیزه نامه برای تحصیل

۶-دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *