تهران، سعادت آباد
021-26763265 021-26764325

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در مدارس لهستان

برخی از دانش آموزان، ترجیح می دهند دوره ای از تحصیلات پیش از دانشگاه خود را در کشورهای دیگر بگذرانند. در این میان، برخی از دانش آموزان یا خانواده های آنها، تحصیل در مدارس لهستان را انتخاب می کنند. با توجه به این امر که دوره دانش آموزی می تواند تعیین کننده برای انتخاب دانشگاه و در نتیجه تاثیرگذار بر آینده افراد باشد، در این مقاله از مجموعه مقالات گروه اکسین به بررسی کلی شرایط تحصیل در مدارس کشور لهستان خواهیم پرداخت.

مدارس در لهستان

مدارس لهستان را به صورت کلی می توان به چهار دسته تقسیم کرد. مهدکودک ها(برای کودکان ۰ تا ۶ سال)/ مدارس راهنمایی (برای دانش آموزان ۶ تا ۱۲ سال)/ مدارس دبیرستان اولیه(برای دانش آموزان ۱۲ تا ۱۵ سال)/ و در نهایت مدارس دبیرستان (برای دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال)
مدارس در لهستان به سه دسته مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شوند. تمامی افراد از سن ۶ تا ۱۸ سالگی که در لهستان زندگی می کنند، می توانند در مدارس مختلف این کشور به تحصیل بپردازند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی لهستان رایگان است و مدارس بین المللی و غیردولتی بسته به نوعشان، از والدین هزینه دریافت می کنند. هر مدرسه روند پذیرش خاص خود را دارد، اما معمولا برنامه ای شامل مصاحبه، امتحانات ورودی و ارزیابی های اطلاعات دانش آموزان، در دستور کار پذیرش بیشتر مدارس می باشد. زبان آموزش بیشتر مدارس بین المللی در این کشور، زبان انگلیسی است

دبیرستان در لهستان

این مرحله از آموزش اجباری نیست اما اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان در لهستان، تحصیلات خود را در مدارس متوسطه ادامه می دهند. دانش آموزان با توجه به انتخابشان می توانند در یکی از این برنامه ها مشغول به تحصیل شوند:
دوره دبیرستان معمولی (۴ ساله)
دوره دبیرستان فنی حرفه ای(۵ ساله شامل یک مرحله ۳ ساله و یک مرحله ۲ ساله)
در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان ملزم به شرکت در امتحانات برای تایید صلاحیت حرفه ای یا علمی شان هستند. آموزش پس از دوره دبیرستان نیز بخشی از آموزش متوسطه محسوب می شود. مدارس بعد از دوره متوسطه برای فارغ التحصیلان مدارس متوسطه عمومی که مایل به اخذ مدرک دیپلم تایید صلاحیت های حرفه ای هستند، در نظر گرفته شده است. این مدارس دوره های بین ۱ تا ۲.۵ سال را ارائه می دهند.

تحصیلات عالی در لهستان

پس از گذراندن دوره دبیرستان، دو نوع موسسات آموزش عالی در لهستان برای تحصیل در لهستان وجود دارند: موسسات دانشگاهی و موسسات غیردانشگاهی
هر دو این موسسات مدارک لیسانس و فوق لیسانس را ارائه می دهند. اما برای تحصیل در رشته های دکتری، لازم است که دانشجویان حتما وارد موسسات دانشگاهی شوند.

برنامه آموزشی در لهستان

دبیرستان های لهستان، چه مدارس عمومی و چه غیر دولتی، دستورالعمل های مشابهی را در مورد محدوده سنی، برنامه درسی و موارد دیگر دنبال می کنند و برنامه آموزشی آنها نیز تفاوت چندانی با هم ندارند. علاوه بر برنامه های آموزشی در دبیرستانهای لهستان، این مهارتها نیز به دانش آموزان آموخته می شوند:
مهارتهای ارتباطی مانند صحبت کردن با افراد و صحبت در سخنرانی ها
آموزشهای حوزه اخلاق انسانی
آموزشهای مهارتهای پژوهشی و روش تحقیق
بهبود کار گروهی و رهبری و شیوه های تصمیم گیری
آموزشهایی در حوزه هنر و فرهنگ و چگونگی استفاده از محصولات این دو حوزه

شرایط تحصیل در مدارس لهستان

هزینه تحصیل در مدارس دولتی لهستان برای شهروندان لهستانی و مهاجران، معمولا رایگان است.
اما هزینه های جانبی مانند غذا، لوازم التحریر، کتاب و… از والدین دریافت می گردد.
هزینه تحصیل در مدارس بین المللی نیز رایگان نیست و بنا بر نوع مدرسه از سالی ۱۲۰۰۰یورو تا ۱۹۰۰۰ یورو متغیر است.
لهستان در میان سایر کشورهای اروپایی، کشوری نسبتا ارزان برای زندگی محسوب می شود.
دانش آموزان و دانشجویان بین المللی می توانند با حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ یورو در ماه زندگی نسبتا متوسطی را بگذرانند.

اقدام برای تحصیل در مدارس لهستان

اقدام برای تحصیل در لهستان، تصمیمی است که می تواند آینده دانش آموزان را به طور کلی تغییر دهد. مدارس لهستان از سیستم آموزشی پیشرفته ای استفاده می کنند که باعث پرورش هرچه بهتر دانش آموزان برای ادامه مسیر تحصیلی شان می شود. دانش آموزانی که قصد تحصیل در مدارس لهستان را دارند، می توانند برای مشاوره و انتخاب مناسب با شرایطشان، باتیم تخصصی اکسین در ارتباط باشید.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *